Na czym polega smarowanie natryskowe mgłą olejową?

Odpowiednie smarowanie maszyn ma wpływ na efektywność ich pracy. Bez prawidłowego smarowania na ruchome elementy maszyny działają siły tarcia, które powodują szybkie zużycie części, a także sprzyjają awariom i wadliwemu działaniu poszczególnych podzespołów. Wyjaśniamy, w jaki sposób przebiega proces natryskowego smarowania mgłą olejową i jakie ma znaczenie dla utrzymania maszyn w dobrym stanie technicznym.

 

Czym jest układ centralnego smarowania?

Ręczne smarowanie maszyn jest nie tylko kłopotliwe, ale także mało efektywne. Z tego względu zastosowanie znajdują układy centralnego smarowania, które działają w sposób automatyczny. Wybór konkretnego układu centralnego smarowania jest uzależniony od rodzaju maszyny i zastosowanych w niej rozwiązań technologicznych. Jednym z częściej stosowanych układów centralnego smarowania jest smarowanie natryskowe mgłą olejową, które znajduje zastosowanie w przypadku otwartych punktów smarowniczych. Dzięki niemu możliwe jest dostarczanie do elementów maszyny odpowiedniej ilości środka smarnego w sposób ciągły, a także usuwanie zanieczyszczeń. Dzięki układom centralnego smarowania możliwe jest również uniknięcie nadmiernego zużycia środków smarnych oraz związanych z tym dużych wydatków, jednak kluczową kwestią, która przemawia na korzyść każdego z dostępnych układów centralnego smarowania, jest fakt, iż znacząco wpływają one na szybkość pracy maszyny oraz ograniczają ryzyko wystąpienia awarii.

 

Smarowanie natryskowe mgłą olejową krok po kroku

Smarowanie natryskowe mgłą olejową znajduje zastosowanie w konkretnych przypadkach, co ma związek z przebiegiem procesu. Uwzględnia ono ciągłe podawanie strumienia powietrza do punktu smarowania, który stanowi środek transportujący aplikowany olej. Dzięki temu ruchome elementy maszyny są na bieżąco zabezpieczane przed działaniem siły tarcia, co przekłada się na przedłużenie trwałości poszczególnych podzespołów, a także redukcję zużycia środka smarnego. Niewielkie ilości podawanego wraz z powietrzem oleju efektywnie zmniejszają tarcie oraz gwarantują stałą ochronę elementów maszyny.

 

Zastosowanie smarowania natryskowego mgłą olejową

Jak już wcześniej zostało wspomniane, smarowanie natryskowe mgłą olejową znajduje zastosowanie w przypadku otwartych punktów smarowniczych, czyli m.in. łańcuchów, przekładni, wrzecion oraz łożysk szybkoobrotowych. Rozwiązanie to ma wiele zalet, do których zaliczamy zarówno niski koszt konserwacji maszyny, jak i możliwość ciągłego monitorowania całego procesu.

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.