Jak ekonomicznie smarować łańcuchy i systemy przenoszenia?

Wybór właściwego sposobu smarowania łańcuchów i systemów przenoszenia zmniejsza awaryjność maszyn oraz pozwala zadbać o utrzymanie ich w zwiększającej wydajność czystości. Zasadniczym celem zastosowania środka smarnego jest redukcja siły tarcia, która działa na elementy maszyny, jednak korzystanie z rozwiązań dodatkowo dbających o czystość narzędzi i systemów przenoszenia, ma wiele zalet. Wyjaśniamy, jaki sposób smarowania jest najlepszy z ekonomicznego punktu widzenia.

 

Koszty związane ze smarowaniem maszyn

Koszty związane z ręcznym smarowaniem lub nieprawidłowo dobranym automatycznym systemem smarowania mogą być wyjątkowo wysokie. Ma to związek przede wszystkim z brakiem możliwości precyzyjnego dozowania środka smarnego. Problem ten można rozwiązać, decydując się na zastosowanie układu smarowania mgłą olejową, który doskonale sprawdza się w przypadku maszyn stosowanych do obróbki różnych materiałów. Smarowanie mgłą olejową pozwala nie tylko ograniczyć ilość stosowanych środków smarnych, ale także gwarantuje wysoką precyzję oraz ciągłość ich podawania do poszczególnych narzędzi i mechanizmów maszyny.

 

Zalety smarowania mgłą olejową

Smarowanie mgłą olejową (smarowanie powietrzno-olejowe) sprawdza się doskonale w przypadku łańcuchów, systemów przenoszenia oraz np. wrzecion wysokoobrotowych, a także narzędzi wykorzystywanych podczas obróbki skrawaniem i obróbki plastycznej blach. W przypadku elementów maszyn, które często narażone są na szybkie zanieczyszczenie smarowanie mgłą olejową, zapewnia dodatkowe korzyści w postaci usuwania zabrudzeń, co przekłada się na wydajność produkcji. Smarowanie mgłą olejową to nie tylko ekonomiczny i skuteczny sposób redukcji tarcia, ale także często jedyne rozwiązanie w przypadku konserwacji trudnodostępnych dla operatora maszyny miejsc. Ograniczenie kosztów związanych ze smarowaniem maszyn pozwala na duże oszczędności, jednak najbardziej ekonomicznym systemem smarowania jest zastosowanie układu MQL, który jeszcze bardziej ogranicza zużycie środków smarnych, bez ryzyka zmniejszenia efektywności ich działania.

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.