Jak dbać o maszyny CNC?

Maszyny sterowane numerycznie stanowią dziś zdecydowaną większość urządzeń wykorzystywanych przy obróbce metalu, drewna i tworzyw sztucznych. Choć korzyści z ich używania – m.in. wysoka powtarzalność, szybkość działania, możliwość optymalizacji wykonywanych procesów czy znikome straty materiałowe – są bardzo znaczne, to podobnie jak urządzenia kontrolowane mechanicznie potrzebują one właściwego serwisowania oraz codziennych zabiegów związanych z utrzymaniem odpowiedniego stanu technicznego. Wśród największych i najgroźniejszych zaniedbań znajduje się zwłaszcza brak właściwego smarowania maszyn do obróbki CNC. Przyjrzyjmy się temu zagadnieniu bliżej.

Co wiąże się z działaniem maszyn CNC?

Maszyny CNC składają się z wielu podzespołów mechanicznych od łożysk po różnego rodzaju ruchome ramiona, cięgna, czy zaciski. Najważniejszymi ich elementami są jednak części odpowiedzialne za ruch głowicy roboczej oraz jej przemieszczanie i pozycjonowanie. Będzie to istotne zarówno z uwagi na wysokie prędkości obrotowe, z jakimi pracują wrzeciona, jak i wymaganą płynność ruchu stosowanych prowadnic liniowych składających się z listew zębatych i współpracujących z nimi zębatek.

Jakiego smarowania potrzebują maszyny CNC?

Ze względu na skomplikowaną budowę i wykonywanie wielu różnych zadań podzespoły maszyn CNC bardzo często muszą być smarowane na różne sposoby. Choć optymalnym rozwiązaniem jest zwykle układ smarowania centralnego, to potrzeby poszczególnych elementów są zwykle różne. Może się zdarzyć, że w jednym urządzeniu trzeba będzie zastosować kilka sposobów podawania środka smarnego. W grę wchodzi zwykle smarowanie cyrkulacyjne, które nie tylko dostarcza środka smarnego, ale też dodatkowo pozwala na skuteczne schładzanie elementów, co bywa przydatne np. w przypadku wrzecion. Używane jest tu także z powodzeniem smarowanie olejowo-powietrzne. Prowadnice odpowiedzialne za przesuw głowicy roboczej, a także łożysk czy przegubów są zwykle smarowane olejowo, a do narzędzi w większości sytuacji stosowana jest mgła olejowa MQL.

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.