Jak działają rozdzielacze smaru?

Rozdzielacze smaru są wykorzystywane w różnego rodzaju układach smarowania sprawdzających się we wszystkich branżach przemysłu, do zapewniania właściwego poślizgu w maszynach. To stosunkowo niewielkie urządzenia o modułowej budowie, które pozwalają na łatwą rozbudowę układów. Stanowią doskonałą alternatywę wobec smarowania ręcznego. Sprawdźmy, jak działają rozdzielacze smaru w układach dwuliniowych.

Charakterystyka dwuliniowych układów smarowania z rozdzielaczami

Przejdźmy od razu do rzeczy: dwuliniowe układy smarowania są montowane na dużych maszynach (np. dźwigach, suwnicach) i liniach produkcyjnych (np. liniach ciągłego odlewania stali w hutach). Środek smarny w układach dostarczany jest za pomocą rozdzielaczy tłoczkowych, które mają opcję regulacji wydajności. Regulujemy tzw. skok tłoczka. Tłoczek jest połączony ze wskaźnikiem ruchu, który pozwala ocenić pracę dozownika za pomocą wzroku. Jeżeli układ smarowania ma być w pełni monitorowany, rozdzielacz smaru można połączyć z układem sterowania lub układem sygnalizacyjnym. Dodajmy przy tym, że rozdzielacze smaru są też wykorzystywane w układach progresywnych, które omawiamy w innych wpisach.

Działanie rozdzielaczy w dwuliniowych układach smarowania

Przyjrzyjmy się teraz, jak działają rozdzielacze dwuliniowe. Środek smarny ze zbiornika jest tłoczony do głównego rozdzielacza przy pomocy pompy (to wysokociśnieniowa pompa smarowania). Stamtąd środek jest podawany przez jeden z dwóch przewodów głównych, zamiennie pełniących rolę przewodów tłocznych lub odprężających. Gdy jednym z przewodów tłoczony jest smar, drugi jest w tym czasie połączony przez główny rozdzielacz z przewodem ze stałym przewodem odprężającym oraz zbiornikiem pompy. Kiedy w pierwszym przewodzie wzrasta ciśnienie, kolejne rozdzielacze tłoczą środek smarny do punktów smarowania (może ich być nawet kilkaset; długość linii smarowniczej może mieć do 100 m). To cykl roboczy – po jego wykonaniu uruchamia się wyłącznik ciśnieniowy, zainstalowany na końcu przewodów głównych. 

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.