Charakterystyka progresywnych układów smarowania

Progresywne układy smarowania należą do układów centralnego smarowania. Są stosowane w przemyśle do smarowania maszyn i ich poszczególnych części, jak łańcuchy, czy łożyska. Smarowanie dobrane odpowiednio do potrzeb ma zapewnić płynną pracę i właściwe zabezpieczenie. Progresywne układy smarowania są przeznaczone przede wszystkim do zastosowania w małych i średnich maszynach. W naszym wpisie przyjrzymy się, czym się charakteryzują.

Progresywne układy smarowania. Wiele punktów smarowania przy niewielkich powierzchniach

Układ centralnego smarowania rozprowadza smar lub olej, precyzyjnie dawkując produkt. Progresywne układy smarowania są wykorzystywane przede wszystkim przy niewielkich powierzchniach, o wielu punktach smarowania, gdzie mamy do czynienia z niewielkim lub średnim zapotrzebowaniem na środek smarny. Progresywne układy smarowania pracują w systemach otwartych lub zamkniętych, w sposób ciągły lub okresowy. Układy wykorzystują rozdzielacze i wysokociśnieniowe pompy smarowania z systemami sterowania, które współpracują z przewodami, zaworami bezpieczeństwa, czujnikami, sygnalizatorami nieprawidłowego działania itd. Układy można rozbudowywać.

Działanie progresywnych układów smarowania

Nazwa progresywnych układów smarowania jest związana ze sposobem ich działania. Środek smarny jest rozdzielany stopniowy, a progresja w naszym słowniku języka polskiego PWN to stopniowe wzrastanie. W układach pracują rozdzielacze tłoczkowe smaru, które pracują w cyklach roboczych: kolejna sekcja wykonuje swój cykl dopiero w momencie, gdy wszystkie wcześniejsze sekcje wykonały już swój cykl.

Rozdzielacz tłoczkowy dawkuje środek smarny, rozdzielając je na tyle równych części, ile ma wyjść. Środek smarny jest dawkowany precyzyjnie, co przekłada się na oszczędność eksploatacji maszyn, przy czym w razie potrzeby można zwiększać dawkę podawanego środka. Gdy zaślepimy jedno z wyjść – jeden z otworów – kolejne wyjście po tej samej stronie rozdzielacza zaaplikuje podwójną ilość smaru. 

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.