Do czego wykorzystuje się pompy smaru i oleju?

Pompy smaru i oleju stanowią niezbędne podzespoły każdego zautomatyzowanego układu smarowania. W naszym wpisie przyjrzymy się podstawom techniki smarowniczej, by następnie omówić temat zastosowania pompy smaru i oleju w praktyce. Gdzie wykorzystuje się popmy smaru i oleju? W jaki sposób rozumieć pojęcie systemów smarowania centralnego, w których funkcjonują pompy?

Co nam daje smarowanie? Technika smarowania

Smarowanie to proces, który polega na wprowadzaniu środka smarowania (najczęściej smaru, oleju) między współpracujące ze sobą powierzchnie, by zmniejszyć opory tarcia, a tym samym zmniejszyć proces zużywania elementów. Zmniejszenie oporów tarcia to także zmniejszenie energii zużywanej przez maszynę, pojazd, urządzenie. Najlepszą opcją jest możliwość uzyskania tarcia płynnego – współpracujące ze sobą powierzchnie są wówczas całkowicie rozdzielone przez środek smarny. Sposób, w jaki doprowadzamy środek smarny w daną przestrzeń, nazywamy techniką smarowania.

Zastosowanie pomp smaru i oleju w pojazdach i maszynach. Systemy smarowania centralnego

Pompy smaru i oleju są wykorzystywane we wszelkiego rodzaju pojazdach i maszynach, w których pracują takie elementy jak łożyska toczne, łożyska ślizgowe, przekładnie mechaniczne, przeguby, wrzeciona, sprzęgła, łożyska kulkowe itp. Całe systemy smarowania centralnego, w których funkcjonują pompy smaru i oleju, są stosowane w celu ciągłego dostarczania środka smarnego między współpracujące powierzchnie zgodnie z zapotrzebowaniem.

W przykładowej, prostej instalacji centralnego systemu smarowania, znajduje się zbiornik środka smarnego, pompa, urządzenie sterujące, przewody, które doprowadzają środek smarny w daną przestrzeń i zawory sterujące oraz dozujące. Inne systemy smarowania to np. systemy smarowania obiegowego, kiedy konieczne jest odprowadzenie ciepła lub zanieczyszczeń, systemy smarowania mgłą olejową, czy systemy smarowania olejowo-powietrznego, w których olej jest wtryskiwany cyklicznie w zadanych odstępach czasu. 

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.