Manualna, pneumatyczna czy elektryczna? Jaką pompę smaru i oleju wybrać?

Pompy do smarowania, do dostarczania i aplikacji smaru i oleju, to bardzo szeroka grupa mechanizmów i urządzeń, które mogą mieć różne zasilanie. Najczęściej wykorzystujemy pompy manualne, pneumatyczne i elektryczne. W naszym wpisie przyjrzymy się charakterystyce poszczególnych rozwiązań i zasugerujemy, jaką pompę smaru i oleju wybrać do danego zastosowania.

Manualne pompy smaru i oleju

Manualne pompy smaru i oleju, inaczej pompy do ręcznego smarowania, czy pompy ręczne, są kompaktowe i składają się z niewielu ruchomych części. Zbiorniki ręcznych pomp do smaru i oleju mają zwykle pojemność maksymalnie kilkunastu litrów. Mogą być przenośne lub montowane do ściany, czy stołu. Nadają się do różnych niewielkich maszyn i wykorzystujemy je głównie do smarowania jednopunktowego, okresowego doprowadzania środka smarnego do danego miejsca, przy czym są też modele pomp, które mogą współpracować z niewielkimi układami smarowania.

Pneumatyczne pompy smaru i oleju

Pneumatyczne pompy smaru i oleju sprawdzają się lepiej do automatycznego dozowania smaru do różnych części maszyn – wykorzystujemy je w układach centralnego smarowania małej i średniej wielkości. Pompy pneumatyczne wykorzystujemy także np. w specjalistycznych warsztatach samochodowych, czy w zakładach przemysłowych. Pompy pneumatyczne pracują z kompresorami, ponieważ do ich zasilania potrzebujemy sprężonego powietrza.

Elektryczne pompy smaru i oleju

Elektryczne pompy smaru i oleju to bardzo szeroka grupa pomp o różnych właściwościach i zastosowaniach – od niewielkich pomp smarujących w wersji micro ze zbiornikami lub bez nich, które pracują przy niskim ciśnieniu kilku barów, po znacznie większe jednostki. Te drugie, które mogą utrzymywać ciśnienie kilkudziesięciu barów, nadają się na przykład do automatycznego smarowania elementów w większych maszynach, obrabiarkach, prasach, wtryskarkach itp.

Jeśli masz wątpliwości, jaką pompę smaru i oleju wybrać, przedstaw nam swoje potrzeby a my zaproponujemy konkretne rozwiązania

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.