Z czego składa się układ centralnego smarowania?

Istnieje wiele rodzajów układów centralnego smarowania, które dostarczają środek smarny do różnych części maszyn i urządzeń funkcjonujących głównie w zakładach przemysłowych. To układy smarowania jednoliniowe dwuliniowe, wieloliniowe, progresywne, mieszane, do smarowania maszyn CNC i o innych dedykowanych zastosowaniach. Różnią się budową, ale serce konstrukcji układu zawsze stanowi kilka podstawowych niezbędnych elementów.

Serce układu centralnego smarowania, zbiorniki, pompy i rozdzielacze

Żaden układ centralnego smarowania nie obejdzie się bez zbiornika lub zbiorników do przechowywania odpowiednich preparatów oraz bez pompy centralnego smarowania. Niezbędne są także rozdzielacze centralnego, odpowiednie przewody i elementy dozujące smar do centralnego smarowania (lub olej, środek smarujący). Sposób działania układu centralnego można ująć w kilku zdaniach, przy czym poszczególne części mogą znacznie się od siebie różnić. Ciśnienie generowane przez pompę centralnego smarowania powoduje, że środek smarny ze zbiornika przekazywany jest do rozdzielaczy. Za pomocą przewodów środek trafia następnie do elementów dozujących zgodnie z zapotrzebowaniem, które może być z góry zaprogramowane.

Centralne sterowanie układem centralnego smarowania

Można powiedzieć, że nazwa układów centralnego smarowania ma podwójne znaczenie. Gdy układ dostarcza środka smarnego do wielu punktów, środek ten jest rozdzielany na konkretne partie zazwyczaj w miejscu znajdującym się w centrum. Układem zajmuje się również jedna centrala sterująca, która współpracuje z poszczególnymi elementami. Centrala sterowania może dostarczać wskazaną porcję środka smarującego w określonym czasie, ale też współpracować z czujnikami lub licznikami. Co to oznacza? Centrala może dozować środek smarny do danego punktu w momencie, gdy odbierze sygnał z czujnika, który wykryje zapotrzebowanie albo w chwili, gdy smarowane części maszyny lub urządzenia wykonają określoną liczbę ruchów. Przy drugim rozwiązaniu zapotrzebowanie na środek smarny jest po prostu wcześniej szacowane. 

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.