UCS logo

ikona słuchawki +48 61 814 83 45  ikona e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Dozowanie smaru. Jak robić to precyzyjnie?

Urządzenia i maszyny wykonane z metalowych części nie mogą sprawnie działać bez smarowania. Dzięki smarom produkt jest chroniony przed szkodliwymi skutkami tarcia. Smarowanie musi być jednak precyzyjne, gdyż zarówno zbyt mała, jak i zbyt duża ilość preparatu smarnego będzie wpływać negatywnie na działanie sprzętu.

Obecnie najchętniej wybieranym rozwiązaniem są układy centralnego smarowania. Przydają się we większych i mniejszych przedsiębiorstwach. Ich zadaniem jest dostarczenie odpowiedniej ilości smaru do wielu urządzeń jednocześnie. Preparat smarny jest dozowany podczas pracy danej maszyny, w krótkich odstępach czasu. Dzięki temu nie zachodzi zjawisko niedosmarowania lub przesmarowania.

Za tłoczenie substancji odpowiedzialne są pompy do smarowania, dostępne w naszej firmie. Produkty tego typu są najważniejszym elementem układów smarowania. Działają aż do momentu, gdy środek smarny osiągnie odpowiednie ciśnienie. Pompy różnią się od siebie sposobem zasilania. Mogą to być na przykład urządzenia elektryczne, hydrauliczne lub pneumatyczne.

 

Jakie są rodzaje systemów centralnego smarowania?

Układy centralnego smarowania różnią się od siebie budową oraz zastosowaniem. Niektóre z nich są wystarczające w małych zakładach przemysłowych, a inne – w bardzo dużych, skomplikowanych układach, które działają praktycznie bez przerwy. Wśród systemów centralnego smarowania wyróżnia się:

  • układy jednoliniowe, składające się z jednej linii smarowania,
  • układy dwuliniowe, z dwoma liniami, przeznaczone dla maszyn pracujących w pyle lub błocie. Wyróżnia je większa wydajność i możliwość regulacji smarowania na każdej linii,
  • układy wieloliniowe,
  • układy progresywne, wyposażone w specjalne rozdzielacze, które pozwalają na precyzyjne dawkowanie smaru do wielu, różnych punktów,
  • układy natryskowe, gdzie smarowanie polega na dawkowaniu strumienia powietrza z małymi ilościami oleju,
  • układy MQL, gdzie ilość podawanego oleju jest mniejsza niż w smarowaniu natryskowym.

 

Precyzyjne smarowanie pozwala nie tylko na zwiększenie żywotności maszyny, ale również oszczędność smaru. Z tego powodu układy centralnego smarowania są standardem w wielu gałęziach przemysłu.

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.